מתדולוגיה

“אנחנו חייבים ללמוד מה אנשים באמת רוצים, לא מה הם אומרים שהם רוצים או מה שאנחנו חושבים שהם רוצים.”

אריק רייס, מפתח שיטת הלין סטארטאפ

לין סטארטאפ

הרעיון הוא להגיע כמה שיותר מהר להבנה מה ישרת את הלקוחות או המוטבים שלי באופן המיטבי. השיטה היא לבדוק זאת באמצעות סדרה של “ניסויים” במסגרתם מניחים הנחה, בונים ניסוי בשטח לבדיקתה, ובעקבות התוצאות מקבלים החלטה האם להמשיך ולפתח בכיוון הזה או שנדרשת כאן חשיבה בכיוון שונה.

באופן הזה אנו מונעים בזבוז של משאבים, אך בעיקר – של זמן יקר – בפיתוח ארוך ומורכב של מוצר/שירות שבסופו של דבר לא “יקלע בול” לצורכי המשתמשים.

למה זה כל כך מוצלח? רוב המיזמים נכשלים. זו עובדה. רבים מהם נכשלים כיוון שהמוצר שפיתחו לא היה מדוייק מספיק. אחרים נכשלים כיוון שהיזמים פשוט לא מסוגלים יותר לשאת בעלויות או זמן הפיתוח. סיבות נוספות הן ניסיון לפריצה גדולה לשוק ללא ניסיון מעשי מספק, והיתקלות בקשיים תפעוליים, תזרימיים או טכניים.

ההתחלה בצעדים קטנים, קרובים וצמודים לשטח שהוא היחיד שבאמת יידע להגיד האם הרעיון שלנו עובד או לא, מגדילה את סיכויי ההצלחה ומקצרת את זמני אי הוודאות בפיתוח.

רוצים לדעת עוד? הנה כמה מקורות מידע מעניינים:

האתר המרכזי של אריק ריס, מפתח השיטה

הרצאה מצולמת של אריק ריס בגוגל

לין קנבס

בהתאם לשיטת הפיתוח היישומית שלנו (פה מימין…), חיפשנו גם אפשרות לפיתוח רעיוני שמאפשר תזוזה מהירה, התייעצות עם אנשים רבים והכלה של שינויים גדולים אשר מתרחשים בתדירות גבוהה בשלבי הפיתוח הראשוניים.

הקנבס הוא כלי שמאפשר בדיוק את זה – פריסה על עמוד אחד של חלקי הרעיון מכריחים את היזם להיות תמציתי וברור, מאפשרים שינויים גדולים בקלות, ניתן להסביר לכל אדם את הרעיון בצורה מעמיקה ומפורטת בזמן קצר – ובשל אופן החלוקה הויזואלי של הקנבס, הוא גם מסייע מאוד בזיהוי של כשלים, חוסר הלימה או פערים במודל שלנו.

לאורך השנים אנחנו במינגה פיתחנו מספר קנבסים המיועדים לשלבים שונים של פיתוח הרעיון, אך תחילת הדרך שלנו היתה עם הלין קנבס שפיתח אש מאוריה, אשר איגד את העקרונות של שיטת הלין סטארטאפ לתוך כלי העבודה השימושי הזה.

רוצים לדעת עוד? הנה כמה מקורות מידע מעניינים:

האתר של אש מאוריה, מפתח הלין קנבס

אפשרות לפתח קנבס אונליין